PREMIERA FILMU „JOANNA” W REŻYSERII ANETY KOPACZ PODCZAS 10. PLANETE+DOC FILM FESTIVAL

PREMIERA FILMU „JOANNA” W REŻYSERII ANETY KOPACZ PODCZAS 10. PLANETE+DOC FILM FESTIVAL

Kategoria: Aktualności, Wydarzenia

Na ten film czekało wiele osób. 16 maja podczas 10. Planete+ Doc Film Festival odbędzie się premiera filmu „Joanna” w reżyserii Anety Kopacz. Film powalczy o Nagrodę Magicznej Godziny. Podczas festiwalu Wajda Studio zaprezentuje w ramach pokazów specjalnych także dwa inne filmy: „Gdzie jest Sonia?” Radki Franczak oraz „Mój dom” Magdaleny Szymków.

Premiera filmu „Joanna”

16 maja odbędzie się premiera filmu dokumentalnego Anety Kopacz „Joanna”. To opowieść o Joannie Sałydze, autorce popularnego bloga „Chustka”, która w kwietniu 2010 dowiedziała się, że umrze w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Swojemu pięcioletniemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, żeby żyć jak najdłużej. Film ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i Jasia.

Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, nieprzegadany.

- Miałam ogromne szczęście spędzić wiele miesięcy  z ludźmi wrażliwymi, pięknymi, pełnymi  życia. W swoim filmie starałam się ukazać  szczególny dla nich czas,  a także emocje, które czułam od pierwszego spotkania z Joanna i jej rodzina. W filmie o sprawach najprostszych i najważniejszych zarazem.- mówi Aneta Kopacz.

Autorem zdjęć do filmu jest wielokrotnie nagradzany Łukasz Żal – laureat Złotej Żaby za zdjęcia do filmu „Paparazzi”. Kompozytorem zaś Jan A.P. Kaczmarek, który za muzykę do filmu „Marzyciel” dostał Oscara®.

„Joanna” to również pierwszy w Polsce dokumentalny film crowdfundingowy, zrealizowany przy pomocy wsparciu mecenasów kultury za pośrednictwem serwisu wspieramkulture.pl. Producentem filmu jest Wajda Studio, koproducentem Narodowy Instytut Audiowizualny, a sponsorem Codemedia.

8 maja nakładem wydawnictwa ZNAK ukaże się książka „Chustka” – oparta na treści bloga Joanny Sałygi.

Pokazy „Joanny”:

PREMIERA 16 maja, godz. 20.00, KINOTEKA, sala nr 7

17 maja, godz. 21.30, KINOTEKA, sala nr 7

18 maja, godz. 18.00, KINOTEKA, sala nr 7

Press kit filmu dostępny jest tutaj.

Pokazy specjalne

Podczas 10. Planete + Doc Film Festival dwa filmy wyprodukowane w Wajda Studio będą miały pokazy specjalne.

Gdzie jest Sonia?” (koprodukcja Otter Film) Radki Franczak opowiada o niezwykłej kobiecie próbującej w murach cerkwi odbudować wartości, jakie rosyjskie społeczeństwo utraciło pod rządami kolejnych politycznych reżimów. „Mój dom” (koprodukcja Pomerania Film oraz Vezfilm) to eksperymentalny, bo łączący w sobie archiwalia i zdjęcia współczesne obraz w reżyserii Magdaleny Szymków.

Oba filmy były pokazywane i nagradzane na wielu festiwalach w Polsce i za granicą.

Filmy będą pokazywane w jednym bloku w dniach:

10.05, godz. 14:30, Kinoteka, sala nr 3

19.05, godz. 19:00, Kinoteka, sala nr 5

Szkoła Wajdy partnerem masterclassów w ramach Akademii Planete+ Doc

14 maja o godz. 17.00 w stołecznej Kinotece odbędzie się wykład mistrzowski znanego rosyjskiego reżysera Siergieja Łoźnicy, twórcy wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych  oraz fabularnych. Masterclass będzie zatytułowany „Autentyczność i fenomen kina”. Wykład poprowadzi Michał Chaciński – dyrektor artystyczny Gdynia Film Festival, dziennikarz TVP Kultura.

Również 14 maja o godz. 20.00 w Kinotece odbędzie się drugi wykład mistrzowski znanego twórcy dokumentalnego, artysty wizualnego i fotografa Petera Mettlera. Najnowszy film Mettlera „Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz”, w którym twórca zabiera widzów w porywającą podróż w czasie i przestrzeni, wystartuje w konkursie głównym o Nagrodę Millennium i o nagrodę Canon Cinematography Award, przyznawaną twórcy najlepszego obrazu. Wydarzenia odbywają się w ramach Akademii Planete+ Doc .

 

Szkoła Wajdy jest partnerem obu masterclassów.