Rekrutacja

Wajda Studio powołali do życia w 2011 roku dwaj wybitni polscy reżyserzy – Andrzej Wajda i Wojciech Marczewski, jako kolejny etap rozwoju Wajda School.

Dorobek Studia to ponad 100 wyprodukowanych filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 300 etiud, dziesiątki pokazów i nagród na największych festiwalach filmowych, takich jak Berlinale, MFF w San Sebastian, MFF w Karlowych Warach, MFF w Locarno, Hot Docs w Toronto, IDFA czy DOK Leipzig, a także na polskich festiwalach w Krakowie, Gdyni, Warszawie czy Koszalinie. Filmy tutaj realizowane otrzymywały zarówno statuetkę, jak i nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej, a także do Oscara®. Studio zostało dwukrotnie nagrodzone jako Najlepszy Producent Dokumentów i Krótkich Metraży na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Otrzymało również nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za organizację programu EKRAN+ w kategorii Program Kształcenia Profesjonalnego. 

Wajda Studio jest producentem m.in. takich filmów, jak:

Na żywo (2022) w reż. Mary Tamkovich (nagroda miesięcznika Zwierciadło Mocne Wejście na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nagroda Silver Hugo na Chicago International Film Festival); Bukolika (2021) w reż. Karola Pałki, (rozwijany na kursie DOK PRO, najlepszy polski film dokumentalny na Millennium Docs Against Gravity 2021, nagrodzony Silver Dove w Lipsku w 2021 roku, zdobywca dwóch  Jantarów – za reżyserię i zdjęcia – na festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film w Koszalinie w 2022 roku oraz zwycięzca 17. Film Polska w Berlinie); Symfonia Fabryki Ursus (2018) w reż. Jaśminy Wójcik (nagroda dla najlepszego filmu średniometrażowego na festiwalu Hot Docs (2019), główna nagroda Jury na Provinziale Filmfest Eberswalde, nominacja do Cinema Eye Honors 2020 w kategorii reżyseria i muzyka, nominacja do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2020 w kategorii najlepszy dokument); Komunia (2016) w reż. Anny Zameckiej (rozwijany na kursie DOK PRO, nagroda Tygodnia Krytyki Filmowej w Locarno, Polska Nagroda Filmowa Orły 2017, Europejska Nagroda Filmowa 2017 dla nejlepszego dokumentu, oscarowa shortlist 2018); Performer (2015), w reż. Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy, (nagrodzony statuetką Think: Film Award na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie); Joanna (2013) w reż. Anety Kopacz (rozwijany na kursie DOK PRO, m.in.: nominacja do Oscara 2015 w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny, Nagroda Silver Eye dla najlepszego filmu średniometrażowego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Jihlava 2013, nominacja do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2016 w kategorii: Najlepszy film dokumentalny); Paparazzi (2011) w reż. Piotra Bernasia (nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej).

Wajda Studio jest także koproducentem i producentem wykonawczym wielu filmów rozwijanych na kursach w Wajda School, między innymi: Raisa (2021) w reż. Doroty Migas-Mazur, prod. Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, (Grand Prix na Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy 2021, wyróżnienie w konkursie filmów krótkometrażowych na DOKer Film Festival w Moskwie, Wyróżnienie Honorowe na Ogólnopolskich Spotkaniach Filmowych Kameralne Lato 2021 w Radomiu); Między nami (2020) w reż. Doroty Proby, prod. Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, (rozwijany na kursie DOK PRO, najlepszy film polski na Millenium Docs Against Gravity 2020, Złoty Anioł w konkursie filmów polskich From Poland na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu); Fisheye (2020) w reż. Michała Szcześniaka, prod. Kosmos Production (Nagroda za rolę kobiecą dla Julii Kijowskiej oraz Nagroda za muzykę dla Agaty Kurzyk na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film 2020).

Dorobek Szkoły i Studia Wajdy

Dorobek Szkoły i Studia Wajdy to ponad 100 filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 250 etiud, dziesiątki pokazów i nagród na największych festiwalach filmowych, takich jak: Berlinale, San Sebastian, Karlowe Wary, Hot-Docs, IDFA czy też DOK Leipzig, Kraków, Gdynia, Koszalin.

Galeria